Značaj zaslađivača u svakodnevnom životu

Sklonost slatkoj hrani svima nam je urođena. Od davnina smo na taj način instinktivno birali ono što je dobro za nas, u svrhu dobijanja energije i, naravno, zadovoljstva pri konzumaciji slatkih namirnica.

 

Sklonost slatkoj hrani svima nam je urođena. Od davnina smo na taj način instinktivno birali ono što je dobro za nas, u svrhu dobijanja energije i, naravno, zadovoljstva pri konzumaciji slatkih namirnica.

U savremenom svetu u kojem prevladava visokokalorična ishrana za koju nemamo genetsku predispoziciju, a čija je posledica povećavanje količine masnog tkiva i razvoj nekih metaboličkih bolesti, bilo bi poželjno obratiti pažnju na zaslađivače bez kalorija koje danas možemo naći u svakodnevnoj ishrani. Zaslađivači su dodaci koji se koriste za postizanje slatkog ukusa hrane tako da se stavljaju u hranu ili poslužuju na stolu, a ne uključuju šećere i hranu slatkog ukusa. Radi zdravstvene sigurnosti čovečanstva sprovedene su mnogobrojne studije u kojima se istraživalo kako zaslađivači zapravo deluju.

 

Zaslađivači pomažu kontroli telesne težine

 

   Prekomerna telesna težina i gojaznost stalnorastući su problem u današnjemu društvu. U mnogim zemljama više od polovine populacije ima problem s viškom kilograma. Svetska zdravstvena organizacija i mnogi nacionalni zdravstveni autoriteti nakon sprovedenih istraživanja zamolili su prehrambenu industriju da na svetskom nivou doprinese borbi protiv prekomerne telesne težine i gojaznosti.

Nužno pri kontroli telesne težine i najbolji način za njeno sprovođenje je uravnotežena ishrana,  pri čemu u velikoj meri doprinosi smanjeni kalorijski unos i povećana telesna aktivnost. Niskokalorični zaslađivači mogu nam pomoći u redukciji energijskog unosa bez značajne promene ukusa, a pri tom daju mogućnost uživanja u slatkom ukusu bez dodatnog unosa kalorija. Kao sastojak hrane ili pića ili kao samostalni stoni zaslađivači oni mogu pomoći ljudima koji nadziru unos kalorija u okviru uravnotežene ishrane. Zamena za šećer u obliku niskokaloričnih zaslađivača nudi učinkovit i povoljan niskokalorijski unos, a upotreba zaslađivača u okviru ostalih metoda kontrole težine može imati važnu ulogu u prevenciji prekomerne telesne težine i gojaznosti.

Izvor: ISA, International Sweeteners Association

www.info-edulcorants.org/home

 

Tags:

Zasladjivaci, Niskokaloricni zasladjivaci, Kontrola telesne tezine, Gojaznost

 

=““ =““ „0“ =“0″}

Povezani tekstovi

Back to top button